Fethiye Gezilecek Yerler 

1. Ölüdeniz

Oludeniz-Fethiye-Gezilecek-Yerler

Ölüdeniz, antik dünyanın “Tanrı’nın Dünyaya Bağışladığı Cennet!” olarak tanımladığı bir doğa harikası. Fethiye’ye 12 kilometre uzaklıktaki Ölüdeniz, 3 km’lik kumsalında mavi ve yeşilin iç içe girdiği bir renk armonisi. Yılın on ayı ılık ve durgun suyu ile doğal lagün görünümündeki Ölüdeniz’in suyu dipten fışkıran kaynaklar ve gel-git sayesinde yıl boyunca temiz kalıyor. 2006’da dünyanın en güzel kumsalı seçilen Ölüdeniz’de çam ağaçları ve tepeler ile çevrili olan lagün koruma altında olan bir bölge.

2. Saklıkent Milli Parkı

Saklikent-Kanyonu-Fethiye

Saklıkent Milli Parkı, Fethiye’ye 50 km mesafede, Muğla-Antalya il sınırında bulunan Karaçay Deresi kenarında yer alıyor. Saklıkent, uzunluğu 18 km, yüksekliği yer yer 600 m’yi bulan muhteşem bir kanyon içine gizlenmiş eşsiz bir doğa harikası. Dimdik sarp kayalıkları, çınar ağaçları, pırıl pırıl akan coşkulu kaynak suları ile doğa tutkunları için dağcılık, yürüyüş, yüzme olanakları sunuyor.

3. Kelebekler Vadisi

Kelebekler-Vadisi-Fethiye

Kelebekler Vadisi, Ölüdeniz’den 5-7 km uzaklıkta, etrafı ortalama 350 m yükseklikteki dağlarla çevrili muazzam güzellikteki ilginç bir kanyon. Adını Temmuz ve Eylül ayları arasında görülen “Jarsey Tiger” adlı kelebeklerden alan bölge, yaz kış akan küçük şelale, geniş kumsal, tertemiz deniz, pırıl pırıl çakıl taşları ve çevreyi süsleyen pembe zakkum çiçekleri ile küçük bir yeryüzü cenneti. Ulaşımın Ölüdeniz’den teknelerle sağlandığı vadi, aynı zamanda dünya gezginlerinin buluşma yeri. 80’den fazla kelebek türüne ev sahipliği yapan vadi endemik türleri, sessiz ve huzurlu ortamı sayesinde botanikçileri ve entomologları kendisine çekiyor. Tırmanış rotaları bulunan vadide çadır veya ağaç evlerde konaklayabilirsiniz. Kelebekler Vadisi’nde çadırlı kamp alanı, restoran ve bar gibi turistik tesisler mevcut.

4. Kayaköy

Kayakoy-Fethiye

Kayaköy, kuruluşu kesin olarak bilinmeyen antik Karmillassos’un üzerinde 14. yüzyıldan başlayarak kurulmuş bir Rum yerleşimi. Eski adı Levissi olan Karaköy, çevresindeki beş Türk köyünün halkı ile bütünleşen ve dostluk, kardeşlik, barış kavramları üzerinde yükselmiş bir bölge. 1922’deki nüfus mübadelesiyle Batı Trakya’daki Türklerin yerleştiği Karaköy’de evler, diğerinin güneşini kesmeyecek şekilde inşa edilmiş. Fethiye’ye sadece 8 kilometre uzaklıkta yer alan köyde, doğa yürüyüşlerini ve tarihi seven bireylere eşsiz manzaralar sunuyor.

5. Kabak Koyu

Kabak-Koyu-Fethiye

Kabak Koyu, turkuaz ve yeşilin buluştuğu eşsiz Kabak Koyu’na dik yamaçlardan yürüyerek veya arazi araçlarıyla ulaşılıyor. Kabak Koyu’na Fethiye veya Ölüdeniz’den kalkan Faralya dolmuşlarıyla veya yakın koylardan tekne kiralayarak ulaşım mümkün. 1987’ye dek ayak basılmamış, buzul çağından etkilenmediği için yapısını korumuş olan koyun yakınındaki antik Likya Yolu üzerinde doğa yürüyüşü yaparak binlerce yıllık Likya mezarlığını, yüzlerce kelebek ve kuş türünü barındıran Aladere Şelalesi’ni görebilirsiniz. Kelebekler Vadisi’nin bir nevi ikizi ve yakın komşusu Kabak Koyu’nda ağaç evler ve çadırlarda konaklayabilirsiniz.

6. Likya Yolu

Likya-Yolu-Fethiye

Likya Yolu, Fethiye’den başlayarak Antalya’ya kadar uzanan ve tarihte Likya olarak adlandırılan Teke yarımadasındaki patikalardan bir kısmının işaretlenip haritalanması ile oluşturulmuş yürüyüş rotası. Dünyanın en iyi 10 uzun mesafe yürüyüş rotasından biri olarak gösterilen parkur konaklama olanağı da mevcut. Likya, Anadolu’nun tarihi ve doğal zenginlikleri yönünden en ilginç bölgelerinden biri. Eski Devirlerde “Işık Ülkesi” olarak adlandırılan bölgede antik kentler, doğa ile adeta iç içe. Likya Yolu’nun birinci bölümünde Uzunyurt (Faralya) Köyü, Dodurga Köyü, Sdyma, Pınara-Letoon-Xanthos antik kentleri ve incecik kumlarıyla eski bir liman bölgesi olan Patara yer alıyor.

7. Patara Antik Kenti

Patara-Antik-Kenti-Fethiye

Patara Antik Kenti, Kalkan-Fethiye karayolu üzerinde, Kalkan’a 14 km uzaklıkta bulunuyor. Likya bölgesindeki en eski yerleşim yerlerinden biri olan Patara, dönemin en büyük ve en işlek limanı olarak görev yapmış. Önemini hiçbir devirde yitirmeyen şehir, Tanrı Apollon’un kışlık kehanet merkezi ve Likya Birliği’nin üç oy hakkına sahip merkezlerinden biri. Bizans döneminde de Aziz Nicholas’ın doğum yeri olarak ünlenen Patara’da pek çok antik kalıntı yer alıyor. Patara Antik Kenti, arkeolojik ve tarihsel değerlerinin yanında, soyları azalmakta olan caretta caretta’ların milyonlarca yıldır yumurtalarını bırakıp, yavruladıkları ender sahillerden biri olması ile, ayrı bir öneme sahip.

8. Fethiye kral mezarları

Fethiye-Kaya-Mezarlari

Fethiye Kral Mezarları, Fethiye merkezde Fethiye Limanı’na 1.5 km mesafede yer alıyor. 100’e yakın basamakla çıkılan ve MÖ 4. yüzyıl Likya dönemine ait kaya oyma mezarlar, dönemin statüsü yüksek kişileri için yapılmış. Oyulmaya ve işlenmeye uygun kayalara yapılan mezarlar, iki katlı, ön yüzünde dörtgen, ahşap kirişleri andıran oymalar ve gotik stili kemerli bir kapaktan oluşuyor. Kapağın her iki yanı ise kişinin yaşamından sahnelerin canlandırıldığı savaşları resmeden fresklerle bezenmiş.

9. Belcekız Plajı

Belcekiz-Plaji-Fethiye

Belcekız Plajı (Belceğiz Plajı), Kumburnu’nun birbirinden ayırdığı Ölüdeniz’in bir parçası. Uzun kumsalları ve turkuaz rengi deniziyle Ölüdeniz’in en gözde tatil merkezi olan Belcekız, genellikle yamaç paraşütü tutkunlarının iniş pisti olarak kullanılıyor. Uzun ve altın sarısı kumların yer aldığı Belcekız sahilinin arka tarafında ise pek çok otel, restoran, alışveriş merkezi, kafe ve bar bulunuyor. Belcekız Plajı, aynı zmaanda Ölüdeniz turlarında çeşitli koylara geziler yapan teknelerin kalkış noktası. Bölgede su sporları ve trekking aktiviteleri de yamaç paraşütü kadar popüler.

10. Tlos Antik Kenti

Tlos-Antik-Kenti

Tlos Antik Kenti, Fethiye’ye 45 km uzaklıkta yer alan ve MÖ 2000’lerden önceye dek uzanan tarihiyle Likya bölgesinin en eski antik kenti. Likya Federe Birliği’nin 6 büyük kentinden biri ve birliğin spor merkezi olan Tlos, uçan kanatlı atı Pegasus ile ünlenen Mitolojik kahraman Bellaforonte’nin yaşadığı kent olarak biliniyor. Likya’nın en güzel ev tipi mezarları ile süslenen Tlos’ta, kent akropolünün doğal kayası üzerinde oluşturulan mezarlık ve Bellaforonte’ye adanan kral mezarları bulunuyor.

11. Pınara Antik Kenti

Pinara-Antik-Kenti

Pınara Antik Kenti, Akdağ’ın eteklerinde Fethiye’ye 55 km mesafede, Fethiye-Kaş karayolunun ise 5 km batısında yer alıyor. Adını Likya dilinde yuvarlak anlamına gelen “Pinale” veya “Pinara” kelimelerinden alan antik bir yerleşim. Likya Birliği Meclisinde üç oy hakkına sahip altı kentten biri olan Pınara Antik Kenti, Likya’nın en büyük kentlerinden. Bölgedeki ilk güzellik yarışmasının yapıldığı kent olarak bilinen ve tanrıça Afrodit’e adanan ilginç mimari özellikteki tapınağı ile önem kazanan Pınara, güvercin yuvası biçiminde hazırlanmış yüzlerce halk tipi mezarıyla benzersiz bir antik kent.

12. Gemiler Adası

Gemiler-Adasi-Fethiye

Gemiler Adası (St. Nicolas), Ölüdeniz ya da Gemiler Koyu’ndan teknelerle ulaşılabilen bir ada. Üzerinde MS 5 ila 11. Yüzyıllar arasında yapılmış Bizans dönemine ait kilise, şapel sivil yapı kalıntılarının bulunduğu Gemiler Adası, Hristiyanlığın ilk yayıldığı yerlerden biri. Fethiye’ye 9 km uzaklıkta bulunan ve mavi tur gemilerinin uğrak yerleri arasında olan adanın uzunluğu 1, genişliği ise 400 metre.

13. Telmessos

Telmessos-Antik-Kenti

Telmessos, adını tanrı Apollon’nun oğlu Telmessos’tan alan bir antik kent. Tarihte birçok kültüre ev sahipliği yapan ve kurulduğu günden beri bölgede varlığını sürdüren tek yerleşim olan kentin antik döneme ait kalıntılarından çok azı doğa olaylarından dolayı günümüze kadar ulaşabilmiş. Telmessos, erken Roma döneminde inşa edilen ve MS 2. yüzyılda onarım geçiren 5000 kişi kapasiteli antik tiyatrosuyla öne çıkıyor. Bizans döneminde arena olarak kullanıldığı anlaşılan tiyatro, şimdiki haliyle 1500 kişinin kullanımına uygun durumda.

14. Çalış Plajı

Calis-Plaji-Fethiye

Çalış Plajı, Fethiye’ye 5 km mesafede, Şövalye Adası’nın karşısında yer alıyor. 4 km’lik kumsalı boyunca oteller, pansiyonlar, kampingler ve restoranların bulunduğu Çalış Plajı, Caretta caretta adıyla bilinen deniz kaplumbağası türünün kuluçka alanlarından biri olması dolayısı ile de bölgenin en gözde yerlerinden biri. Yeryüzünde gün batımının en güzel izlendiği yerlerden biri olarak nitelendirilen Çalış Plajı, su sporlarına elverişli denizinin yanında, Fethiye ilçe merkezine 10 dakikalık sürüş mesafesinde yer almasıyla da oldukça avantajlı bir konuma sahip.

15. Kadyanda (Cadianda)

Kadyanda-Fethiye

Kadyanda (Cadianda), Fethiye’den 25 km uzaklıktaki Üzümlü belde sınırlarında yer alan ve Likya Federe Birliğine en son katılan antik kent. İlginç bir fizik yapı içinde kurulan kent doğal nedenlerle oldukça yıpranmışsa da, ortaya çıkan tiyatrosu, agorası, stadyum, hamam kompleksi ve anıt mezarları ile öne çıkıyor. Kuruluş tarihinin MÖ 3 binlere indiği düşünülen Kadyanda’nın dik yamaçlarla arazinin topografyasına göre birçok kez inşa edilmiş, sur duvarları ile çevrelendiği biliniyor.

16. Letoon

Letoon-Fethiye

Letoon, Fethiye’ye 55 km uzaklıkta, Likya Federe Birliği’nin dini merkezi olan bölge. Fethiye-Kaş karayolunun 65. kilometresinde Kumluova Köyü yakınında bulunan ve şair Ovidius’un anlattığı bir öyküye göre kent, Zeus’tan hamile kalan Leto’nun adına kurulmuş. Tanrıça Leto, Tanrıça Artemis ve Tanrıça Apollon’a adanmış 3 tapınağı ile ünlü olan Letoon’da arkeoloji kazıları 1962’den bu yana sürüyor. 1988’de kültürel miras olarak UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınan Letoon, MS 7. yüzyılda terk edilmiş.

17. 12 Adalar

12-Adalar-Fethiye

12 Adalar, birbirinden güzel sayısız koylarla süslü Kapıdağı Yarımadası ve adalardan oluşan, balıkçıların “Karanlık İçi” olarak tanımladıkları bir bölge. Fethiye Körfezi’nin batı ve kuzeybatı yönünde sıralanan adalara Fethiye ve Göcek’ten düzenlenen günübirlik turlarla ulaşım mümkün. Yassıca Adalar, Hamam Koyu, Kurşunlu Koyu, Yavansu, Bedri Rahmi Koyu, Tersane Adası, Göbün Koyu, Boynuzbükü, Göcek Adası, Domuz Adası, Zeytin Adası, Kızıl Ada yörede 12 Adalar olarak biliniyor. 12 Adalar, mavi yolculukların vazgeçilmez uğrak yerlerinden.

18. Şövalye Adası

Şövalye Adası, Fethiye Limanı’nın kuzeyinde yer alan ve ismini 15. yüzyılda bölgede bulunan Rodos şövalyelerinden alan bir ada. Limana girişleri denetim altında tutabilecek konumu ile çok eski dönemlerden beri stratejik bir öneme sahip olan adada, geç Roma döneminde de kullanılan kale ve bu kalenin surlarının, evlerinin, eski sarnıçların ve çeşitli mozaiklerin kalıntılarını görebilirsiniz. Adaya ulaşım için 10 ila 19 saatleri arasında düzenli olarak yapılan deniz dolmuşlarını kullanabilirsiniz.

19. Cennet Koyu

Cennet Koyu, gerçekten de adına yakışır, ıssız, bakir, yeşilin ve mavinin buluştuğu huzur dolu bir koy. Kabak Koyu veya Kelebekler Vadisi’nden kalkan teknelerle ulaşabileceğiniz Cennet Koyu, incecik kumlu bir kumsala sahip. Koyun arkası ise alabildiğine çam ormanı. Adı gibi cennet bir bölge olan Cennet Koyu’na dilerseniz, Kabak Koyu’ndan yürüyerek yaklaşık iki saatte ulaşabilirsiniz.

20. Katrancı Koyu

Katrancı Koyu, Fethiye karayolu üzerinde, Fethiye’ye 15 km mesafedeki Katrancı Tabiat Parkı içerisinde yer alıyor. Çam ve okaliptüs ağaçları ile kaplı ormanı, 2 ayrı koydan oluşan denize girme imkânı bulunan, yıllardır çadır ve karavancı müşterilerin tercih ettiği doğa ile iç içe bir tabiat parkı olan Katrancı’da, çadır ve karavan yeri kiralayarak doğayla iç içe bir tatil geçirebilirsiniz. Fethiye’ye 16 km uzaklıktaki koydan ilçe merkezine ulaşım, kamptan 30 dakika arayla kalkan servislerle sağlanıyor.

21. Günlüklü Koyu

Günlüklü Koyu, Fethiye’de, Göcek-Fethiye karayolu üzerinde yer alıyor. Fethiye merkezine 17 km uzaklıkta bulunan Günlüklü Koyu, Göcek kasabasına ise sadece 10 km uzaklıkta yer alıyor. Adını çok ender bulunan günlük ağaçlarından alan Günlüklü Koyu’nda özellikle gündoğumu ve günbatımında koyu sarmalayan nefis koku bu ağaçlardan geliyor. Sığla olarak da bilinen günlük ağaçları, daha çok ilaç ve parfüm yapımında kullanılıyor. Çadır veya karavan turizmi için de enfes bir yer olan koyun denizi, iyi yüzme bilmeyenler için oldukça elverişli..

22. Fethiye Eski Şehir

Fethiye-Old-Town

Fethiye Eski Şehir (Paspatur Old Town), Fethiye’nin eski yerleşim yeri olan Paspatur Çarşısı’nın bulunduğu alan. Aslına uygun olarak restore edilmiş ahşap cumbalı şirin evlerin yer aldığı Paspatur Çarşısı’nda Osmanlı döneminden günümüze dek gelen tarihi dokular yer alıyor. 1791’den günümüze kadar gelen Paspatur Camii, bölgenin Osmanlıya ait en eski yapısı. 1891’de yapılmış Tarihi Hamam da kemerleri ve kubbeleri ile tarihin derinliklerinden günümüze kadar gelen diğer bir eser.

23. Hisarönü

Hisaronu-Fethiye

Hisarönü, Fethiye-Ölüdeniz kara yolu üzerinde, çam ormanları içinde yer alıyor. Hisarönü’nün sürekli esen ve rutubetsiz havası astım ve kalp hastalarına iyi geliyor. Ölüdeniz, Ovacık ve Belcekız Koylarına olan yakınlığı, masmavi denizi ve bozulmamış doğası ile tercih ediliyor. Antik dönemde kadın hastalıkları için tedavi merkezi olarak kullanıldığı bilinen, günümüzde ise yoğun konaklama, alışveriş ve eğlence merkezine dönüşen beldenin ünü hareketli bir gece hayatına sahip oluşundan geliyor. 4 kilometre ile Ölüdeniz’e en yakın konaklama yeri olan Hisarönü, Fethiye’ye 13 km, Dalaman Havaalanı’na ise sadece 50 km uzaklıkta.

24. Göcek

Gocek-Fethiye

Göcek, Fethiye’ye 30 km uzaklıkta, Fethiye-Muğla karayolu üzerinde yer alan şirin bir balıkçı kasabasını andırıyor. Son yıllarda yat turizminin en önemli merkezlerinden biri haline gelen Göcek, doğal limanının yanı sıra etrafını çevreleyen çamlık tepeleri, yakınındaki ören yerleri, çok sayıdaki adaları ve koyları ile eşsiz bir turizm cenneti. Günümüzde sayıları hızla artan modern konaklama tesisleri ve marinası ile gözde bir turizm merkezi olmaya başlayan Göcek, Dalaman Havaalanı’na 20 km mesafede bulunuyor.

25. Fethiye Müzesi

Fethiye-Arkeoloji-Muzesi

Fethiye Müzesi, Fethiye merkezindeki Atatürk Caddesi, Okul Sokak’ta bulunuyor. Antik Likya Bölgesi’nden buluntu ve kalıntıları içeren zengin koleksiyonuyla, antik hayata dair bilgiler veren obje ve heykeller başta olmak üzere çevredeki antik kentlerde yapılan kazılarda bulunan eserler sergileniyor. Haftanın her günü açık olan müzeyi 08.30-19.00 saatleri arasında ve dilerseniz müze kartınızla da ziyaret edebilirsiniz.

Fethiye, büyüleyen coğrafyasıyla hem tarih hem de doğa tutkunlarına hitap eden gezi noktalarıyla ve birbirinden güzel koy ve plajlarıyla yaz turizminde önemli bir yere sahip. Keşfedin!

Bu kategoride ürün bulunamadı.